מי אנחנו?

קבוצת הקפוארה Estilo de Jogo – Muzenza, בפורטוגזית, "סגנון המשחק", הינה קבוצה ישראלית ייחודית, אשר נוסדה על ידי קונטרה מסטרה קאשי.

השיטה על פיה פועלת קבוצת הקפוארה, מאחדת בין הקפוארה לקראטה. איחוד זה נוצר כדי לחזק את הקשר החיוני עם מקורות הקפוארה, לשם שימור האומנות האותנטית המסורתית ופיתוחה כאומנות לחימה מודרנית, המותאמת לתרבות הישראלית.

קבוצת הקפוארה "איסטילו די ג'וגו – מוזנזה" פועלת כיום בעיר פתח תקווה, בראשות קונטרה מסטרה קאשי. 

כמו כן, השיטה התקבלה לארגון אומנויות לחימה בינלאומי, אשר כולל אומנויות לחימה רבות, כגון: קראטה, ג'ודו, בודוקאי, פאנקרטיון, קרב מגע וכו'.

"הארגון הבינלאומי לאומנויות לחימה",  נוסד בשנות ה-70 ומקיים תחרויות עולמיות לחימה שונות, בכל שיטה ובין שיטות מדי שנה. מטה הארגון נמצא בדנמרק, בראשות  מאסטר קאיצ'ו רפי ליבן, בעל דרגת דאן 10.

קבוצת הקפוארה, מאוחדת עם קבוצת הקפוארה העולמית "מוזנזה" שמרכזה בעיר קוריצ'יבה שבברזיל, בראשות מסטרה בורגייס, אחד מהמסטרים החשובים בעולם לקפוארה. הקבוצה נוסדה ב-1972, על ידי מסטרה פאולו, ומאז גדלה לממדים אדירים והתפשטה בכל רחבי ברזיל ול-28 מדינות נוספות.

-שרגא-רפאלי-300x169 מי אנחנו?
מסיבת חנוכה בשרגא רפאלי 2019

קונטרה מסטרה קאשי –
ראש ומייסד קבוצת הקפוארה "אסטילו דה ג'וגו מוזנזה"

קונטרה מסטרה קאשי, הוא ראש קבוצת "Estilo de Jogo Muzenza" בישראל.
קאשי התחיל את דרכו באומנויות לחימה לפני 50 שנה.
סגנון הלחימה הראשון שלמד היה קראטה "קוקושין קאי" והוא הגיע לדרגת דאן 5 בתחום זה.

-ליבן-ומסטרה-225x300 מי אנחנו?
ק. מסטרה איציק קאשי וקאיצ'ו רפי ליבן, דאן 10, אחד מהמורים הבכירים בעולם לקראטה וראש הארגון העולמי לאומנויות לחימה.

במהלך חייו הוא למד במקביל אומנויות לחימה שונות, אך אומנות אחת הצליחה לרגש אותו עד מאוד.
הוא פגש בקפוארה, אומנות ברזילאית שהייתה כל כך שונה מכל הסגנונות שנחשף אליהם עד כה.

שנים עברו וקאשי פתח חוגי קפוארה במקומות שונים וביחד עם חבריו ניסה לפתח את מודעות הקהל הישראלי לקפוארה בארץ, ובו זמנית לנסות לחקור את עולם הקפוארה יותר לעומק ולפתח אותו בהיבטים נוספים.

בשנת 2003, קאשי, ביחד עם מסטרה בורגייס, פיתחו מספר אלמנטים חדשים אל תוך הקפוארה, כגון: "גריטה" (צעקה קולנית שמשתמשים בה עם כל האנרגיה והיא לקוחה מעולם הקראטה), חסימות נוספות שהוכנסו לתוך השיטה בדרגות חישול גבוהות מאוד, טכניקות התמודדות מול מספר תוקפים וכו'…

מאוחר יותר מסטרה בורגייס העניק ליצחק קאשי את דרגת הקונטרה מסטרה, השנייה בחשיבותה בקפוארה, והוא שב ארצה ללמד את הקפוארה בשילוב האלמנטים החדשים שפותחו.

בשנת 2009 מאסטר קאיצ'ו ליבן, העניק לקונטרה מסטרה דאן 5, ותואר "שיהאן" עם כבוד בשל השיטה החדשה שפיתח.

מאסטר קאיצ'ו רפי ליבן –
ראש שיטת "שושין קראטה דו"

 לראיון בשני חלקים עם מאסטר קאיצ'ו רפי ליבן –
חלק הראשון – לחצו כאן
לחלק השני – לחצו כאן

מאסטר קאיצ'ו רפי ליבן הוא המייסד הראשי של הארגון הבינלאומי לאומנויות הלחימה, ממציא שיטת "שושין קראטה דו" והמפתח של שיטת קרב מגע בינלאומי.

רפי ליבן נולד בישראל בשנת 1949, 3 למרץ, ועבר לאירופה בשנת 1981.

הוא התחיל להתאמן בגיל 9, והגיע לדרגת דאן 1 כבר בגיל 15. מאסטר רפי ליבן הקדיש את חייו לחקירה ופיתוח של עולם האומנויות לחימה ובמשך חייו למד כמעט כל שיטת לחימה אפשרית. עד גיל 30 הוא עבר שתי מלחמות והיה אלוף עולם בקראטה כמה פעמים ברצף. grandmaster-300x215 מי אנחנו?

בנוסף לכך, מאסטר קאיצ'ו ליבן הוא שיאן גינס ב-12 נושאים שונים של שבירה, כגון: שבירת 130 בלוקים – ב30 שניות, שבירת 10 מקלות מטאטא בבעיטה, חיתוך 5 בקבוקים עומדים ועוד…

קאיצ'ו ליבן מבקר בישראל לעיתים, בתחרויות ואירועים גדולים ונותן סדנאות לקהל הרחב. ע"פ השקפתו של קאנצ'ו ליבן, הבן אדם לא צריך להפסיק ללמוד ולשמור על ראש פתוח בכל עת.

מסטרה בורגייס  –
ראש קבוצת הקפוארה "מוזנזה"

בסרטון: מסטרה בורגייס בפעולה

-בורגייס-233x300 מי אנחנו?
מסטרה בורגייס, ראש הפדרציה עולמית לקפוארה

מסטרה בורגייס, אנטוניו קרלוס דה מנדס, הוא נשיא הפדרציה של הקפוארה שנוסדה בשנות ה-90 ומוכרת היום ביותר מ-25 מדינות עולם.

בורגייס התחיל להתאמן בקפוארה כשהיה ילד, בכדי שיוכל להגן על עצמו מילד גדול יותר בשכונה שרצה להרביץ לו. בזכות האימונים, בורגייס התפתח לרמה גבוהה של קפוארה, והצטרף לקבוצת הקפוארה של מסטרה פאולו. לאחר עזיבתו של מסטרה פאולו את הקבוצה, בעקבות שירות בחיל הים הברזילאי, קיבל בורגייס את הנהלת הקבוצה ופיתח אותה.

מסטרה בורגייס מבקר בישראל לעיתים, באירועי בטיזאדו גדולים, ומטפח את הקפוארה בעולם. ע"פ השקפתו של בורגייס, דרך הקפוארה ניתן לעזור לאנשים למצוא את עצמם ולא להידרדר לסמים, אלכוהול וכו'. הוא מעודד למידה של קפוארה בבתי ספר בתור שיעורים משולבים.

הקבוצות והחגורות שלנו

חומר למבחני החגורות:
חגורות ילדים 1 עד 6 (גולמי) – לחץ כאן
חגורות ילדים 7 עד 12 (חצי כחול) – לחץ כאן
חגורות בוגרים 1 עד 5 (צבע מלא) – לחץ כאן

לכל קבוצת קפוארה שיטת דירוג חגורות משלה. שיטת דירוג החגורות של קבוצת "איסטילו דה ג'וגו מוזנזה" מחולקת ל-3 קטגוריות: חגורות עד גיל 6, חגורת ילדים וחגורות בוגרים.

חגורות עד גיל 6

ייחודן של החגורות עד גיל 6, הוא שהן צבועות רק בקצה החגורה. החגורות מוענקות לילדים בגילאי 3 עד 6 בכל שנת לימודים. התלמידים בגילאים אלה לומדים את התרגילים הבסיסיים ביותר של הקפוארה, שמלומדים בעזרת הפיכת כל תנועה ל-"חיה", שבהמשך תהפוך לבעיטה או התחמקות.

חגורות ילדים

תלמידים בגילאים אלה,  מקבלים חגורות ילדים, המחולקות לשניים: חצי חגורה בצבע לבן, וחצי צבעוני. חגורות מוענקות בכל שנה על פי מידת ההתקדמות של התלמיד באותה שנה, לפי החלטת המדריך, ולעיתים קרובות נדרש התלמיד לעבור מבחן מול המורה, שרק אם יעבור אותו יוכל לקבל את החגורה.

החגורה הראשונה ניתנת בטקס, הנקרא "בטיזאדו", המסמל את כניסתו של התלמיד לעולם הקפוארה.  מהחגורה השנייה ואילך, הטקס יקרא "טרוקה", בפורטוגזית  – החלפה, של חגורת התלמיד בחגורה הגבוהה יותר.

-ילדים-300x207 מי אנחנו?
חגורות הילדים בקבוצת "אסטילו דה ג'וגו – מוזנזה"

קבוצות העתודה והטרום – מדריכים

קבוצות הלימוד בגילאים אלה, של חגורות הילדים, הן לרוב קבוצות מתקדמות יותר, של ילדים בכיתות א' עד ה'.

תלמידים שהמדריך זיהה אותם כבעלי התנהגות מתאימה, רמה גבוהה, כוח רצון והשקעה באימונים יוזמנו להצטרף לקבוצת העתודה, קבוצת התלמידים המצטיינים, שכשמה היא, דור העתיד של הקבוצה. תלמידים שיעברו את מבחן הקבלה לקבוצה המיוחדת, ילמדו בקבוצה תרגילים מתקדמים, בשילוב עם כושר ברמה גבוהה ומשמעת.

התלמידים הבוגרים יותר, בכיתות ה' ומעלה, לאחר שנת לימודים בקבוצת התעודה, יצטרפו לקבוצת הטרום מדריכים, בה הם ילמדו סגנונות משחק חדשים, תרגילים אקרובטיים ויתעמקו יותר בשיטת "איסטילו דה ג'וגו", בהדרכתו של קונטרה מסטרה קאשי. בקבוצה, הם צוברים ניסיון בהדרכת תלמידים צעירים מהם, בפיקוח קונטרה מסטרה קאשי וצוות המדריכים.

-בוגרים-300x283 מי אנחנו?

חגורות בוגרים

הקטגוריה השלישית, חגורות הבוגרים, כוללת חגורות בכירות יותר, המוענקות לתלמידים בני 14 ומעלה. חגורות אלה צבועות לגמרי, ללא חצי לבן. חגורות אלה הן החגורות הבכירות ביותר בקפוארה, ומעבר דרגה בהן מצריך מבחן ברמה גבוהה מאוד, בה נדרש התלמיד להראות תרגילים ברמה שלא נדרש אליה לפני כן.

-קונטרה-סמטרה-300x192 מי אנחנו?
תעודת דרגת קונטרה מסטרה

הקפואריסטים ברמה הגבוהה ביותר, מקבלים תארים מיוחדים, המעידות על רמתם, החל מהחגורה האדומה. התואר הגבוהה ביותר בקפוארה הוא התואר "מסטרה", המחולק בעצמו למספר חגורות. מתחת לתואר ה"מסטרה", נמצא תואר "ה"קונטרה מסטרה", המחולק גם הוא ל-3 חגורות שונות. את תואר ה"קונטרה מסטרה" קיבל ראש הקבוצה, איציק קאשי, בשנת 2003, ממסטרה בורגייס, אחד מ-מורי הקפוארה החשובים בעולם ונשיא הפדרציה של הקפוארה. הדרגה השלישית בחשיבותה, היא דרגת ה"פרופסור", ומתחתיה נמצאות דרגות ה"אינסטרוטור", ה"מוניטור" וה"צ'יף". תואר הצ'יף, הניתן יחד עם החגורה האדומה, מקנה לבעל החגורה חגורה שחורה בקראטה, בדרגת דאן 1.

-ציף-230x300 מי אנחנו?
תעודת דרגת צ'יף


כל הזכויות שמורות לחברת "רגעי אושר אירועים בע"מ"