הקפוארה בעבר

הקפוארה בעבר

הקפוארה היא אומנות לחימה ברזילאית שהומצאה על ידי עבדים אפריקאים שהובאו לברזיל על ידי האימפריה הפורטוגלית. הפורטוגלים כבשו את ברזיל והשתמשו בהם כפועלים שיעבדו את המשק החקלאי שהקימו על אדמת ברזיל.

4 מיליון עבדים הובאו בכל שנות העבדות. הם יושבו במחנה אשר נקרא סנזלה, שם הם התגוררו. הם ניסו לשרוד למרות התנאים הקשים בהם הוחזקו על ידי הצבא הפורטוגלי. העבדים שהגיעו לברזיל הביאו איתם את אמונות, מנהגים ומסורות שונות, מתוכן הצמיחו את הקפוארה והפכו אותה לאומנות מבוססת. בעזרת קפוארה, העבדים היו בורחים מהצבא הפורטוגלים, ומקימים "קילומבוס", שהפכו לאחר מכן לערים הגדולות היום בברזיל, כמו ריו דה ז'ניירו וסלבדור.

הקפוארה, הצמיחה במרוצת השנים מספר אמנים חשובים שהשפיעו עליה רבות. אחד המוכרים שבהם הוא מנואל דוס רייס מצ'דו, הידוע בכינויו מסטרה בימבה, יליד 1899, שפיתח את הרג'יונל, סגנון משחק של קפוארה התקפית ומהירה יותר.

בשנת 1892, המעמד העליון, ובראשו המלך, חשש כי המעמד הנמוך יותר, צאצאיהם של העבדים, ישתמשו בקפוארה נגד המשטר, ולכן הוציא אותה מהחוק.

בימבה, לימד את חייליו של המלך קפוארה, והוא הפך אותה לחוקית שוב. מאז, הקפוארה היא אומנות הלחימה הנפוצה בברזיל, שכמעט כל הילדים הברזילאים מתרגלים אותה ומשתמשים בה.

מאסטר קפוארה נוסף  הוא ויסנטה פריירה פשטיניה, הידוע בכינוי מסטרה פשטיניה, יליד 1889, שפיתח את האנגולה, סגנון המשחק האיטי, המסורתי והאומנותי של הקפוארה. פשטיניה פתח בתי ספר ייחודיים לשיטתו, ובשנת 1966 הציג את ה"קפוארה אנגולה" בפסטיבל הבינלאומי לאומנויות אפריקאיות בסנגל.

סרטון נדיר של מסטרה בימבה משנת 1968 – לחצו כאן

unnamed-239x300 הקפוארה בעבר -פשטיניה-216x300 הקפוארה בעבר


כל הזכויות שמורות לחברת "רגעי אושר אירועים בע"מ"